Disciplinnämndens arbete och bedömningen av disciplinärenden

16 jun

Webbinarium den 16 juni kl 11:00-12:00.

Vid detta webbinarium presenterar författaren Christina Olsen Lundh sin nya bok om om disciplinnämndens arbete och bedömningen av disciplinärenden. Christina  är ledamot i SUHF:s arbetsgrupp för disciplinärenden. Arbetsgruppen har sedan den inrättades 2020 ett uppdrag att inventera processen för disciplinärenden och överväga framtagandet av gemensamma deklarationer, rekommendationer eller ramverk vad gäller förebyggande av fusk, anmälan, bedömning och påföljd av disciplinärenden vid landets lärosäten.


SUHF publicerar och lanserar denna bok med förhoppningen att den kommer fungera som ett stöd för universitetsjurister, lagfarna ledamöter och övriga disciplinnämndsledamöter och även för universitetslärare, både i rollen som lärare och examinator.

Boken finns tillgänglig för gratis nedladdning på SUHF:s webbsida: https://suhf.se/publikationer/rapporter/ 

Moderator och värd för detta webbinarium är Jerker Moodysson, rektor Karlstads universitet och ordförande i arbetsgruppen för disciplinärenden.

Anmäl dig senast torsdag den 12 juni genom att fylla i formuläret på denna webbsida.

Välkommen!